logo SWEDEN’S OFFICIAL BIG SCIENCE INDUSTRIAL LIAISON OFFICE (ILO)
1294 20260519 Careers Ska%CC%8Ane turne%CC%81 Filippa v2
Från CERN till ditt klassrum
Den 5-9 oktober får Skåne besök av Filippa Dalesjö, doktorand inom fysikdidaktik på CERN. Hon kommer att berätta om CERN och alla möjligheter som Big Science-världen erbjuder. Detta är en unik chans att få en inblick i hur världsledande forskning fungerar – och att upptäcka att det inte bara är för fysiker och forskare!

Föreläsningen riktar sig till elever på gymnasiet och studenter vid universitet och högskolor.

Under veckan kommer Filippa även hålla workshops med lärare för att inspirerar hur ni med enkla medel kan ta CERN:s forskning till ert klassrum. Denna workshop är riktad till lärare på högstadiet och gymnasiet.

Mer detaljerad information om Skåne-turnén hittar du i denna broschyr.

Vill du att vi besöker din skola? Anmäl ditt intresse via formuläret nedan.
Denna turné är en del av STEM UP, en kraftsamling för att öka tillgången till STEM-kompetens i Skåne. Projektet delfinansieras av Europeiska regionala utvecklingsfonden och leds av Region Skåne i nära samarbete med utbildningssystem, kommuner, näringsliv, företagsfrämjande aktörer och offentlig sektor i Skåne.

Läs mer om STEM UP på Region Skåne:s hemsida.
Intresseanmälan
Förmiddag/Eftermiddag, 5-9 oktober
Mer information
För mer information eller frågor, hör av dig till mig!
1001 Ebba Headshot CV photo
Ebba Jacobsson
Communications Officer, Outreach
220 mailicon ebba.jacobsson@gmail.com
219 phoneicon +41 782 307 499