NYHETSBREV FRÅN GÄSTRIKE ÅTERVINNARE WEBBVERSION
238 Header Jul 640x150 flerfamilj
Hej fastighetsägare!
Våra smarta tips till dig! I detta nyhetsbrev berättar vi hur du sorterar julens avfall samt hur du sorterar elektronik och batterier korrekt. Vi vill passa på att önska dig en god jul och gott nytt år. Tack för att du sorterar!
242 K%c3%a4rl i %c3%a5tervinningsrum2
Så sorterar du julen
Under julen kan det bli många stora julklappar som tar mycket plats i kärlet för pappersförpackningar. Tänk på att vika ihop och platta till, samt ställ en extrasäck när kärlet är fullt.


                                  
244 12 El high 1st (2)
Rätt hantering av elektronik och batterier 
Allt som drivs med sladd eller batteri sorteras som elavfall. Även glödlampor, lysrör och lågenergilampor räknas som elavfall. Vi erbjuder hämtning och hantering av både elavfall och batterier så att de tas om hand på rätt sätt.




                                               
245 Flicka sl%c3%a4nger p%c3%a5se f%c3%b6r matavfall i brunt k%c3%a4rl
640x640transp Tack för din insats!
640x640transp Det senaste året har ni hjälpt oss att samla in över 9000 ton matavfall till vår biogasanläggning. Tack vare er sortering kan vi producera fordonsbränsle som ersätter fossila bränslen och återföra viktiga näringsämnen till jordbruksmarken. En fantastisk insats!
640x640transp
Hitta mer information och stödmaterial på vår hemsida www.gastrikeatervinnare.se
231 Sopbil (5)
Tillsammans 
för en värld som räcker längre.
208 Gastrike atervinnare logotyp neg (002)
146 1px
Click to visit us on Facebook
Click to visit us on LinkedIn
Click to visit us at LinkedIn