Webbversion
1130 2662 Nyhetsbrev Turism Header 23 4 r%c3%b6d
TILL DIG SOM MÖTER VÅRA GÄSTER
v.32 2024

Varje vecka under juni till augusti får du tips på upplevelser, aktiviteter samt annan nyttig information från oss på näringsliv- och turismavdelningen på Karlstads kommun.
1259 youtube vk
Visit Karlstads nya Youtubesatsning 2024
Upptäck allt vad Karlstad har att erbjuda på Visit Karlstads egen Youtube-kanal. På kanalen släpps det regelbundet nya avsnitt där du kan följa med till olika besöksmål runt om i Karlstad. Hur smakar egentligen maten på restaurangerna, hur högt kan man hoppa i trampolinparken och vilken är den godaste drinken?

Häng bland annat med när familjen Blomstrand testar Jumpyard och prövar om trampolinparken har hög studsfaktor. Det blir också en tur i SkyRider och en massa kalaskul.

Eller följ med Nils och Josefina som tester autentisk Texas BBQ hos Julins Backyard Barbeque där vi också får höra ägaren och grundaren Anders Julin berätta historien om den populära restaurangen.

Och Nils och Josefina tar er också med på en upptäcktsfärd genom Inre hamns trevliga restauranger. Det blir en tävling i vem som blandar den bästa drinken och hur speciellt smakar egentligen en drink gjord på öl?
Titta mer på Visit Karlstads Youtube-kanal
1258 hund
Hundvänliga ställen
Karlstad finns det ett brett utbud av boenden, restauranger, fik och barer där både små som stora hundar är välkomna. Men det kan vara svårt att ha koll på var gästerna får ta med sina fyrbenta älsklingar någonstans. Så därför har vi skrivit ihop ett gäng tips i en artikel om just detta.

Att promenera till fots med sin hund är dessutom perfekt att göra i promenadvänliga Karlstad, med sevärdheter för matte, husse och hund. Här kan du välja mellan promenadstråk i fina parker med prunkande blommor eller promenera på populära Sandgrund med solande och badande karlstadsbor om somrarna.

Och för att vara helt säker på att det finns plats rekommenderas alltid att kontakta anläggningen innan man går dit.

Läs mer om hundvänliga ställen
1257 Agent Side Grinder
Synth i Molkom
Putsa kängorna, dra fram den synthigaste oufiten eller kom precis som du är - det är dags för Synth i Molkom igen!

Synth i Molkom är en mysig utomhusfestival med begränsat antal biljetter som arrangeras för andra sommaren i rad. Det utlovas ösig body och klassisk EBM som blandas med softare tongångare och i viss mån även synthpop och electro. Banden som spelar är Agent Side Grinder, Sturm Café, Bagger 258, Octolab, TraKKtor, Kristinehamns Syntförening och Gamma Vortex.

När: kl.16.00-01.00
Var: Molkoms folkhögskola, Mejerivägen 3, Molkom
Läs mer om Synth i Molkom
1255 Kajen
Musiksommar Karlstad
Sommaren 2024 har varit och är fortfarande något något alldeles extra när det gäller livemusik i Karlstad. Med start i mitten av juni och hela vägen en bit in i september finns ett rekordstort utbud av festivaler och spelningar att uppleva. På en rad olika scener runt om i Karlstad uppträder några av Sveriges mest populära artister under musiksommaren 2024.

Och sommaren är verkligen inte över utan här kommer augusti med ett gäng bra spelningar:

10 augusti, Molkom Synth Festival, Molkom
16 augusti, Hästpojken, Innergården, Nöjesfabriken
17 augusti, Transfer, Innergården, Nöjesfabriken
23 augusti, Eldkvarn, Innergården, Nöjesfabriken
30 augusti Johan Boding - Night of Queen Band & Choir, Sundstaaulan
31 augusti, Langhorns, Innergården, Nöjesfabriken
7 september, Bolaget, Sandgrundsudden
Läs mer om musiksommar
Click to visit us on Facebook
Click to visit us on LinkedIn
Click to visit us on LinkedIn
Click to visit us on YouTube
Click to visit us our homepage
Prenumerera | Avanmälan
open