Nyhetsbrev från Näringsliv och Tillväxt
 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌
Webbversion
Näringsliv och Tillväxt Östersund
logo
1468 thumbnail Attest nu 5562

Företagaren och arbetsmyran är trygg med förändringar

Maria Wilén startade sitt första företag som 26-åring, gjorde en kometkarriär men valde att bromsa för att hitta balans. Idag driver hon ett nytt framgångsrikt IT-företag i ett lagom format och tempo, och hon är trygg med att de har en plats – även med de förändringar hon ser att branschen står inför.

Näringslivet är en viktig del i kommunen och ett bra företagsklimat är oerhört viktigt för Östersunds utveckling och framtid. En viktig pusselbit för en vital och hållbar ekonomi är kvinnors företagande. Under 2025 kommer vi därför löpande att presentera ett antal kvinnor som driver företag i Östersund. Vi tror att de kan inspirera både kvinnor och män genom sin företagsamhet.
Läs hela reportaget om Maria på vår hemsida
1483 sweden 916799 1280

Leverans och totalförsvar 2025

Den 9-10 april (lunch till lunch) är det dags för den årliga konferensen i Storlien. Temat för i år är Infrastruktur och värdekedjor med fokus på transport, beredskap och upphandling i en förändrad omvärld. Program och föreläsare uppdateras kontinuerligt
Läs mer
1480 Designer (1)

Smörgåsbord hos Almi

Vet du att Almi finns här för dig som företagare. De kan stötta dig som företagare med att bland annat se över din lönsamhet, prata affärsutveckling, diskutera ev lån mm.
De anordnar till exempel:
- Exportträff (lunchmöte för företag inom outdoor, fashion och försvarsindustrin)
- Strategigrupper
- Förstå din ekonomi


1466 money 2724241 1280
640x640transp

Sök finansiellt stöd för er utveckling 

640x640transp Ska ditt företag investera för stärkt och hållbar konkurrenskraft? Då kan det finnas möjlighet att söka finansiellt stöd från Region Jämtland Härjedalen. Under våren anordnar de informationsträffar med start 30 januari, se alla datum och anmälningsformulär på deras hemsida.

De har också har fått tilldelat mer pengar för internationalisering. Så funderar ni i dom banorna, ta kontakt med handläggarna på regionen och diskutera möjligheten.
640x640transp 1484 Designer (2)

Skapa affärsvärde med AI ‑ En framtidsspaning

På frukostföreläsning den 5 februari får du information om hur AI kan skapa nya affärsmöjligheter. Du kommer att få ta del av vad som händer inom forskningen och höra framgångsrika exempel på hur företag har använt AI för att expandera och skapa nya marknader.
Delta på plats på House Be i Åre eller digitalt.

Läs inbjudan och anmäl dig
1013 vitipsar nybild
1. Följ vår facebook-sida för att få nyheter snabbare 
2. Korta klimatkurser (så kallad MOOC). Introduktion till teknologier för den gröna omställningen
3.Östersund: Mer, Bättre, Härligare! Varför behöver vi tillväxt?
 
Mer hjälp till dig som företagare...
Företagslots 
Få hjälp med tillstånd, lediga lokaler, finansieringstips – helt kostnadsfritt för dig som företagare eller blivande företagare. 
Läs mer om företagslotsen

640x640transp
640x640transp Arbetsgivare
Annonsera gratis på rekryterings- och inflyttarsidan som marknadsförs året runt på sociala medier.
Läs mer om Leva i Östersund
640x640transp
Material om Östersund
Behöver du bilder, filmer, texter mm om Östersund? Då vill vi tipsa om Östersundspulsen där allt är fritt att använda.
Läs mer om Östersundspulsen
Näringsliv och Tillväxt – Östersunds kommun | Mail | 063-14 39 00
Besök vår Facebooksida
Besök vår webbsida
Prenumerera | Avanmälan