Företagarna Chatarina Berglund och Pierre Larsson hade en idé om en AI-kamera som verktyg för att mer effektivt kunna mäta binas pollinering och välmående. Med stöd från Sandbacka Science Park har denna innovativa idé blivit verklighet.
En stor del av företaget Säljans Bigårds verksamhet går ut på att hyra ut bikupor till företag för att främja pollinering och AI-tekniken gör det möjligt att noggrant mäta tjänstens nytta och effekt.
– Kameran kan ge dygnet-runt-övervakning, vilket gör det möjligt att räkna hur många gånger bina flyger in och ut hur kupan. Utifrån det vet vi ungefär hur många blommor som pollinerats, vilket förstås är otroligt värdefullt för oss och för företagen. Tanken är också att du som biodlare skulle få en avisering i telefonen om någon kupa fått in en invasiv art, säger Pierre.
Vi söker nu en innovativ och inspirerande ledare med förmågan och modet att tänka stort. Som chef för Sandbacka Science Park kommer du att leda utvecklingen för en av Sveriges cirka 30 science parks och förädla rollen som Gävleborgs science park i det regionala stödsystemet för innovation och utveckling.
Låt oss presentera Sandbacka Science Parks senaste tillskott – Amanda Lööv! Med en bakgrund från roller inom miljö från både det privata näringslivet och offentlig sektor kliver Amanda nu in i rollen som programansvarig för vårt programområde Grön omställning. Vi är så glada att ha henne på plats!
– Jag sökte mig till Sandbacka Science Park för att få mixa och använda alla mina kunskaper och erfarenheter. Jag har ett stort intresse av vad som händer i regionen och ser fram emot att få komma ut och möta företagen, säger Amanda.
Den 23 april samlade Sandbacka Science Park aktörer från näringsliv, offentlig sektor, akademi och innovationsmiljöer för en dag full av inspiration, kunskap och framtidsfokus - under temat Energimobilisering.
Vi gästades av fyra inspirerande föredragshållare:
Johan Hollsten, utvecklingsingenjör Gävle Energi
Paul Wisén, Grön Teknik
Nicholas Etherden, Universitetslektor, Högskolan i Gävle
Rebecka Carlsson, hållbarhetsentreprenör och författare
Två starka citat från dagen: ⚡️”Gävleborg kommer att bli ett av dom stora exportlänen för el” 📈 ”De kommande 100 åren kommer att motsvara 20 000 år av teknologisk utveckling”
Tack till de som deltog i nätverkande, lät sig inspireras och ta del av konkreta lösningar för framtidens energi!🔥
Gävleborgs industri står inför båda stora möjligheter och utmaningar i en omvärld som snabbt förändras. Välkommen till en dag för en hållbar och konkurrenskraftig industri. Mer information här
Utforska möjligheterna med AI
Välkommen på en inspirerande föreläsning där du får kunskap om generativ AI och inspiration kring hur verktyget Copilot M365 kan effektivisera ditt arbetsliv. Anmäl dig här
Godmorgon Sandviken
Godmorgon Sandviken är en arena som stärker företag och företagsamma personer i Sandvikens kommun. Alla som känner sig företagsamma är varmt välkomna! Anmäl dig här
Workshop: Copilot Lab
Välkommen till workshop där du får chansen att testa AI-verktyget Microsoft 365 Copilot och utforska hur du kan dra nytta av den innovativa tekniken för att bli mer effektiv och produktiv i ditt arbete. Anmäl dig här
Månadssvepet!
Missa inte allt som händer hos oss. I slutet av varje månad delar vi ett axplock av bilder från vår verksamhet från den gånga månaden. Följ oss på sociala medier och håll dig uppdaterad 👀
Ta din verksamhet till nästa nivå med hjälp av individanpassat företagsstöd. Vår kollega Peter erbjuder skräddarsydd rådgivning inom områden som affärsutveckling och strategi - allt för att hjälpa dig att nå dina mål snabbare och på bästa sätt.